Dlaczego dywany? Różne rodzaje metod ich czyszczenia.

Wielu ludzi pytało mnie ostatnio abym napisał coś lub nagrał materiał na temat metod czyszczenia wykładzin dywanowych. Wykorzystam więc okazję i pod publikacją materiału wideo o praniu wykładzin metodą ekstrakcyjną naskrobie parę słów o tej oraz innych, równie ciekawych i skutecznych metodach.

Dywan dodaje urody i poprawia wygląd. To poczucie dokonania właściwego wyboru przez klienta nie może być przesadzone i traktowane jako coś oczywistego. Wchodząc do recepcji, pierwszym ogólnym wrażeniem jest wystrój biura, profesjonalizm biura i wygląd biura. Czy jest lepszy sposób na zapewnienie najbardziej profesjonalnego wizerunku niż pięknie zaprojektowana wykładzina dywanowa.

Dywan jest reduktorem hałasu. Większość firm korzysta obecnie z tak modnych otwartych przestrzeni tzw. open space. Dzwoniące telefony i częste przemieszczanie się pracowników powodują hałas, który utrudnia efektywność pracy i staje się przeszkodą w prawidłowej komunikacji. Dywan oferuje doskonałe rozwiązanie w walce z głośnymi dźwiękami w biurze i pomaga zwiększyć produktywność.

A dlaczego akurat wykładzina dywanowa a nie np. płytki gresowe?

Wykładziny mają wpływ na nasze zdrowie. Kiedy zrozumiemy, że dywan jest najlepszym filtrem powietrza w budynku, zdamy sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie go w czystości. Dywan jest jak zlewozmywak, zbieracz i pochłaniacz rzeczy. Zbiera wszystkie zanieczyszczenia powietrza, kurz, alergeny i toksyny oraz zatrzymuje cząsteczki we włóknach. Wszystkie te cząsteczki brudu przyklejają się do włókien dywanu, drażniąc osoby z alergiami środowiskowymi lub innymi problemami zdrowotnymi. Brudne wykładziny i dywany mogą powodować zagrożenia dla zdrowia, takie jak problemy skórne, problemy z oddychaniem, a nawet osłabiać układ odpornościowy. Dlatego zaleca się regularne czyszczenie wykładzin i dywanów przy użyciu profesjonalnych metod czyszczenia tak aby zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w ich otoczeniu. Dzięki regularnemu czyszczeniu dywanów sprawiamy, że powietrze którym oddychamy jest czystsze, a personel w biurze zdrowszy.

Właściwe czyszczenie dywanów wydłuża cykl jego życia. Wszystkie obszary pokryte wykładziną muszą być czyszczone zgodnie z planem regularnej konserwacji aby zachować najwyższą jakość wyglądu biura. Planując częstotliwość czyszczenia dywanów, należy wziąć pod uwagę ruch pieszy, zewnętrzne wejścia, rodzaj i styl włókien, przyszłe plany dotyczące przestrzeni biurowej oraz budżet. Nie wszystkie obszary wymagają sprzątania co miesiąc, w zależności od natężenia ruchu pieszego czyszczenie dywanów biurowych można podzielić na programy miesięczne, kwartalne i roczne. Istnieją profesjonalne sposoby i systemy, dzięki którym wykładzina dywanowa będzie wyglądać dobrze i jednolicie przez cały czas.

To tak w skrócie o zaletach wykładzin dywanowych których nie ukrywam jest entuzjastą 🙂

A teraz do rzeczy, jak więc czyścić nasze wykładziny dywanowe?

Czyszczenie ekstrakcyjne wykorzystuje ciepłą lub gorącą wodę pod ciśnieniem do poruszania włókien dywanu i rozpuszczania w nim brudu. Czyszczenie ekstrakcyjne gorącą wodą zazwyczaj polega na nałożeniu środka czyszczącego tzw. prespray na zabrudzoną powierzchnię, wtarciu środka czyszczącego przy pomocy szorowarki a następnie spłukaniu. Płukania dokonuje się przy użyciu urządzenia ekstrakcyjnego tzw. ekstraktora. Podobnie jak ubrania w pralce, bo zakończonym cyklu prania muszą zostać wypłukane, podobnie rzecz ma się z wykładzinami i dywanami. Po wyczyszczeniu muszą one zostać wypłukane a następnie należy takie wykładziny pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej lub klimatyzowanej. Najlepszym rozwiązaniem jest otwarcie wszystkich okien i zapewnienie cyrkulacji powietrza w dopiero co wypranych pomieszczeniach. W tym przypadku pogoda musi nam sprzyjać, nie będziemy przecież wietrzyć jak za oknem jest mróz lub pada deszcz. Dlatego najlepszą porą czyszczenia wykładzin dywanowych jest późne popołudnie lub weekendy po to, aby po zakończeniu czyszczenia dywan mógł wyschnąć przez  całą noc a biuro mogło wznowić normalne funkcjonowanie następnego ranka.
Szamponowanie wykładzin. Szampon do czyszczenia dywanów był popularny do czasu wprowadzenia technologii kapsułkowania w latach 70. Czyszczenie szamponem stosowane jest z reguły do mocno zabrudzonych wykładzin dywanowych. Wadą tej technologii jest pozostawianie dużej ilości resztek mokrej piany w dywanie, który długo schnie i staje się lepki po wyschnięciu. Po wyczyszczeniu szamponem nie następuje spłukiwanie co powoduje szybkie ponowne zabrudzenie dywanu. Cechy te sprawiają że ta metoda czyszczenia jest mniej popularna niż inne.
Kapsułkowanie. Kapsułki wykorzystują syntetyczne detergenty jako bazę, która po wyschnięciu krystalizuje w postaci proszku. Rozluźnione cząsteczki brudu we włóknach wykładziny czy dywanu zostają zamknięte w postaci proszku, a następnie, gdy środek czyszczący wyschnie, zostają odkurzone. Technika czyszczenia kapsułkami wyparła technologię szamponowania dywanów, ponieważ ta pierwsza zużywa mniej wody podczas czyszczenia, co skutkuje krótszym czasem schnięcia w porównaniu z czyszczeniem dywanów szamponem. Kapsułkowanie spotkało się z aprobatą tych, którzy opowiadają się za stosowaniem produktów przyjaznych dla środowiska, ponieważ po czyszczeniu pozostaje mniej pozostałości chemicznych w porównaniu z czyszczeniem dywanów szamponem. Chociaż enkapsulacyjne czyszczenie dywanów przynosi dobre wyniki czyszczenia, nie jest jednak w stanie dokładnie wyczyścić mocno zabrudzonej wykładziny ze względu na ograniczenia technologii. Metodę tą zalicza się do tzw. metod pielęgnacyjnych.
Bonetowanie. Jest to skuteczna i szybka metoda czyszczenia wykładzin dywanowych, polegająca głównie na czyszczeniu górnej części włókna wykładziny przy użyciu jednotarczowej szorowarki oraz specjalnego pada do prania dywanów (bonetu). Bonetowanie jest popularny w hotelach, ponieważ może zapewnia szybkie czyszczenie dywanów w miejscach o dużym natężeniu ruchu (hol, recepcja, schody, ciągi komunikacyjne). Miejsca te wymagają czyszczeni bez użycia dużej ilości wody tak, aby mogły szybko wyschnąć i które można użytkować praktycznie od razu po czyszczeniu.
Czyszczenie wykładzin na sucho. Czyszczenie wykładzin na sucho lub czyszczenie mieszane jest jedną z najnowszych technologii czyszczenia dostępnych na rynku. Zyskuje coraz większą popularność wśród wiodących producentów wykładzin i dywanów ze względu na skuteczność czyszczenia i wygodę, ponieważ nie wymaga czasu schnięcia. Od czasu wynalezienia technologii czyszczenia dywanów na sucho w latach 80. XX wieku, na rynku opracowano wiele rodzajów środków czyszczących lub proszków. Ponieważ ta technologia czyszczenia jest uważana za stosunkowo nową w porównaniu z innymi konwencjonalnymi metodami czyszczenia dywanów na mokro, wielu wciąż wątpi w skuteczność tej technologii czyszczenia. Czyszczenie wykładzin i dywanów na sucho polega na nałożeniu środka czyszczącego na wierzchnią część wykładziny oraz wtarcia go wgłąb rura przy pomocy szorowarki walcowej. Tak wtarty środek dokładnie spenetruje całą powierzchnię wykładziny, przedostanie się do najgłębszych jej zakamarków rozpuszczając cały zalegający brud. Środek czyszczący jest zwykle wykonany z biodegradowalnego materiału, który działa jak mikrogąbki, które mogą skutecznie wchłaniać rozpuszczone w dywanie zabrudzenia. Ostatnim etapem czyszczenia w tej metodzie jest dokładne odkurzenie rozpuszczonego brudu. Czyszczenie na sucho jest bezpieczne dla wszystkich rodzajów dywanów i wykładzin i zalecane dla powierzchni które muszą działać 24 godziny, 7 dni w tygodniu, ponieważ funkcjonowanie takiej przestrzeni nie musi być zakłócana podczas procesu czyszczenia.

 

 

 

 

 

 

 

admin

O autorze: admin