Meble tapicerowane to element praktycznie każdego wnętrza – domu, mieszkania, biura czy hotelu. Wchodząc do wnętrza danej nieruchomości, po rozejrzeniu się po pomieszczeniach od razu je zauważamy. Nadają charakteru i tworzą spójną całość nieruchomości i jej wystroju.
Czy widziałeś kiedyś dom bez foteli, krzeseł lub sof? Oczywiście że nie! Nie trzeba dodawać, że konserwacja i czyszczenie mebli tapicerowanych jest obowiązkowe jeśli chcemy zachować ich dobry wygląd i przedłużyć ich żywotność. Gdyby pranie mebli tapicerowanych było tak proste jak pranie brudnych ubrań, gdzie wystarczy je wrzucić do pralki i nacisnąć guzik – pewnie każdy by prał swoje meble regularnie i z wielką przyjemnością 🙂
Regularne czyszczenie znacznie poprawi stan mebli tapicerowanych oraz, albo przede wszystkim, poprawi komfort z codziennego ich użytkowania. Czyszczenie mebli tapicerowanych jest rzadko wykonywane przez właścicieli, ponieważ jak wiemy, nie jest to łatwe zadanie. Coraz częściej ludzie szukają usług profesjonalnej firmy sprzątającej. I wcale nie dziwię się że tak robią.
Nasza firma Partner Cleaner dysponuje profesjonalnie przeszkoloną ekipą która zajmuje się praniem i czyszczeniem wykładzin dywanowych oraz wszelkiego rodzaju tapicerki meblowej. Osoby odpowiedzialne za ten typ usług porządkowych doskonale wiedzą jakich produktów używać w różnych sytuacjach, jak pozbyć się plamy po kawie, winie czy nawet krwi. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do prania ekstrakcyjnego. Ale przede wszystkim dysponujemy ogromnym zasobem wiedzy którą zdobyliśmy podczas wykonywania niezliczonej ilości zleceń prania i czyszczenia.
W jaki sposób utrzymywać w czystości swoje meble tapicerowane? Co robić aby jak najdłużej cieszyły nasz wzrok swoja czystością i ładnym, estetycznym wyglądem?
Poniżej podzielimy się kilkoma praktycznymi, oczywistymi wskazówkami które warto sobie od czasu do czasu przypominać i utrwalać 🙂
Profilaktyka – jak mówi stare porzekadło, lepiej zapobiegać niż leczyć (czytaj czyścić) 🙂
Wiadomo, z czasem każde krzesło, kanapa czy sofa ulega zabrudzeniu. W profilaktyce natomiast chodzi o to żeby zminimalizować ryzyko pojawiania się jakichkolwiek plam na naszych meblach tapicerowanych.
Jednym z największych błędów popełnianych przez ludzi jest jedzenie podczas siedzenia na sofie lub w fotelu. Bez wątpienia jest nam tam bardzo dobrze, kto ni lubi po ciężkim i stresującym dniu w pracy usiąść na wygodnej kanapie z talerzem gorącej zupy w ręce, włączyć Netlix i cieszyć się tą szybko mijająca chwila błogiego spokoju i relaksu 🙂
I tu nasuwa się pierwsze pytanie: po co nam w takim razie stół i krzesła?! Używaj mebli zgodnie z ich przeznaczeniem, a nie ryzykujesz pozostawienia brzydkich plam na tapicerce. W końcu rozlanie napoju lub pomidorowej na stół nie jest aż tak dużym problemem. Ale sytuacja wygląda zupełnie inaczej gdy na sofie pojawi się taka plama – bez wątpienia trzeba będzie ją wyprać dedykowanym środkiem do czyszczenia pokryć materiałowych. A najgorsze jest to, że wyniki czyszczenia nie są gwarantowane w przypadku produktów kupionych w sklepach drogeryjnych, często może się to skończyć brzydkimi i trwałymi plamami na naszych siedziskach.
Oczywiście czasami miło jest posiedzieć na kanapie z kawą lub pizzą. Możemy tylko doradzić i uczulać aby w takich momentach zachowywać szczególną ostrożność przy każdym kęsie i każdym łyku.
Ketchup, musztarda, kawa czy czerwone wino zdecydowanie należą do produktów których nie chcesz widzieć na swojej kanapie.
Materiałów wyjaśniających i pokazujących jak przebiega cały proces prania mebli tapicerowanych można znaleźć niezliczoną ilość w internecie. My omówimy podstawowy błąd którego nie warto popełniać w trakcie czyszczenia. Niewłaściwe procedury czyszczenia mogą spowodować przebarwienia lub nieodwracalne uszkodzenia tapicerki.
Pierwszym i najczęstszym odruchem wykonywanym gdy pojawi się plama jest namoczenie celem usunięcia zabrudzenia. Takie działanie może okazać się opłakane w skutkach. W rzeczywistości używanie nadmiernej ilości wody utrudnia szybkie i prawidłowe wysychanie mebli tapicerowanych i elementów wyposażenia, takich jak sofy, co prowadzi do rozwoju pleśni. Podczas gdy powierzchnia tapicerki może wyglądać na suchą, istnieje możliwość, że woda pozostanie w jej wnętrzu przez długi czas po czyszczeniu.
Szorowanie plam z brudnej powierzchni tapicerki wydaje się wykonalne, ale w rzeczywistości ta metoda może wtłoczyć brud głębiej pod tkaninę. W tym momencie usuwanie plam staje się jeszcze trudniejsze. Z czasem może powstać trwała plama powodująca odbarwienia, nieprzyjemny zapach, rozdarcie tkaniny i inne uszkodzenia tapicerki.
Tylko dobrze dobrane, sprawdzone narzędzia i produkty zapewniają skuteczne czyszczenie mebli tapicerowanych. Różne plamy i drobinki brudu wymagają odpowiednich technik czyszczenia. Techniki czyszczenia należy zawsze uzupełniać odpowiednimi narzędziami i roztworami czyszczącymi. Użycie niewłaściwego środka czyszczącego może negatywnie wpłynąć na czyszczenie, powodując, że na tkaninie pozostaną uporczywe plamy lub smugi.
A na koniec chcielibyśmy Wam przypomnieć o jednej banalnej, wszystkim dobrze znanej praktyce dbania o czystość waszych mebli tapicerowanych. O czym mowa? O zwykłym odkurzaniu 🙂
Niezależnie od rodzaju i stylu obicia kanapy, jej staranne odkurzanie raz w tygodniu sprawi że będzie wyglądała i prezentowała się naprawdę dobrze. Należy pamiętać że kanapa czy sofa to nie tylko siedzisko. Odkurzajcie dolną i tylną stronę kanapy, zwłaszcza jeśli jest ona umieszczona przy ścianie i przeoczona podczas regularnego czyszczenia. Poduchy, wnętrza kanap otwieranych również nie będą miały nic przeciwko jak od czasu do czasu zafundujecie im spotkanie z odkurzaczem. Kurz dociera wszędzie, do każdego zakamarku mebla więc należy pamiętać o odkurzaniu obszarów pozostających poza zasięgiem naszego wzroku.